Everything Must Go: Her Şeyim Satılık


Will Ferrell'ın bağımsız suralara açılığı 2010 yapımı 2011 gösterimli Everything Must Go, bizde sinemalara uğramadı ama festivallerde boy göstermişti yanlış hatırlamıyorsam. Film yönetmen Dan Rush'ın ilk filmi. Senaryoyu da Raymond Carver'ın "Why Don't You Dance" (Neden dans etmiyorsun?) isimli kısa hikayesinden bizzat senaryolaştırmış.

Alkol problemleri yaşayan özünde iyi insan Nick Halsey'nin aynı gün içinde satış temsilcisi olarak çalıştığı işini, dolayısıyla zaten alkol sebebiyle arasının bozuk olduğu karısını, dolayısıyla da evini kaybetmesiyle hikâye başlıyor. Banka hesapları donuyor, kredi kartları çalışmaz oluyor. Mahalleden uzaklaşan ve nereye gittiği belli olmayan karısı, eşyalarını bahçeye bırakınca, beş parasız kalan Nick Halsey kısa süreliğine bahçede yaşamak zorunda kalıyor ve hayatına bir şekilde tutunmak zorunda. Ayrıca bahçede birkaç günlüğüne de olsa bahçede yaşaması nizami sıkıntı doğurduğu için eşyalarını mezata çıkarmak zorunda kalıyor. Bunun dışında filmin arasında serpiştirilmiş karelerde Nick'in insan sarrafı olmuş olduğunu, satış hakkındaki gerçekleri açığa vurmasını ve bize biraz sistem, üzerine de Amerikan rüyası sanrısı içindeki insanların psikolojisini satmasını izliyoruz ufak dozlarda. Bir sahnede komşusuna "Sizlerden, hiçbir farkım yok. Sadece evimde saklanmıyorum" diyordu.

Will Ferrell filmde, Stranger Than Fiction'da yaptığını tekrar yapıyor. Bu minimal, sevimli ve naif dramada Nick, alkol problemini yenmek, belki karısını geri almak, belki de yeni bir hayata başlamak zorunda. Ferrell'ın tam kıvamında oynadığını söylemek mümkün. Aynı şekilde yeni taşınan nazik ama sorunları olan komşu rolündeki Rebecca Hall da iyi bir oyun çıkarıyor. Will'in siyahi şişman ortaokul öğrencisi Kenny ile kurduğu dostluk ise yüzde bir tebessüm. Kenny'nin aniden değişen saf ifadesi daha büyük tebessüm. Nick mezatla herşeyi satarken, üstünden yüklerini de atıp yeni de bir hayata başlama ve bazı şeyleri geride bırakma yolunda.

Filmin bir "tutunamayan" yagılama ya da kıssa verme derdi olmadığından ve süresinin sadece 95 dakika oluşundan, izlenmesi kolay fakat gördüğümüz şey çok yeni bir şey değil, bunu kabul etmek gerekiyor. Bu bir ölçüde sorun değil ama filmden keyif almak için bunu sorgulmamak gerekiyor. Amerikan bağımsızlarının klasik işleyişi içinde. Ölçülü oyunculuklarla bir Amerikan bağımsızı izlemek isteyenler, Will Ferrell bir kez daha sade-dramada nasıl iş çıkarmış görmek isteyenler (Nick karakteri hiç de bir film karakteri gibi değil, doğrudan hayatın içinden bir karakter), akustik gitarın bolca kullanıldığı bir soundtrack ile Nick'in mezatına göz atmak isteyenler, yepyeni bir fikir ışığında değil ama derli toplu yazılmış bir senaryo görmek isteyenler fazla sıkılmadan izleyebilir.
 • Orijinal adı: Everything Must Go
 • Türkçe adı: Her Şeyim Satılık
 • Yönetmen: Dan Rush
 • Yapım yılı: 2010
 • Oyuncular: Will Ferrell (Nick Halsey), Christopher C.J. Wallace (Kenny Loftus), Rebecca Hall (Samantha), Michael Pena (Frank Garcia), Stephen Root (Elliot), Laura Dern (Delilah) 
 • Tür: Drama
 • Yapım: ABD
 • Dil: İngilizce
 • Kişisel Puan (Kaan Kavuşan): 3 orta.

Google Plus'ta paylaş
  Yorumlar

0 yorum: