Yeşil Fener: "Henüz Yeşil Bu, Yenmez."


Çizgi roman uyarlamaları başımın tacı. Seviyorum elde değil. Bugüne kadar çekilen Iron Man, Batman, Thor, Hulk, X-Men, Spider Man, hatta Fantastic Four... Hepsini beğendim. Ama Green Lantern'de beni çekmeyen bir şeyler var. Çok çocuksu olması sanırım. 15 yaşındaki bir çocuğun hayal gücünde olsaydı başımın tacıydı!

Yeşil Fener Birliği evreni korumakta olan birliktir ve evren büyük bir tehlike ile karşılaşmak zorundadır. İrade gücünün yeşili, korkunun sarı rengine karşı. Evrenin her sektöründen (insansı, böceğimsi, uçanımsılar vs.)Yeşil Fener üyeleri bu tehlike ile savaşmak zorunda. Sığ konu.

Çizgi roman uyarlaması, ne bekliyorsun diyeceksiniz? Buna en çok karşı çıkacak adamlar çizgi roman okuyucuları olacaktır. Çizgi roman gücünü hayalden alsa da, bundan çok daha fazlasını vaat eden bir yayın türü. Çizgi roman denilen sanatı sadece çocuksu hayallerin ürünü olarak göremezsiniz, aynı zamanda yetişkin hayallerinin de yansımasıdır, zekâ pırıltılarının yansımasıdır. Green Lantern'de şu var ki, kendini ciddiye hiç almamış. Bol keseden kullanılan CGI+kötü senaryo ile bunu açıkça belli ediyor.

Kevin Smith ve Zach Synder geri çevirince koltuğa oturan yönetmen Martin Campbell zaten bu tür filmlerin adamı. Edge of Darkness, Golden Eye, Defenceless ve The Mask of Zorro gibi aksiyonu bol ama niteliksiz filmlerde imzası var. Tabi Casino Royale ve Vertical Limit gibi nispeten daha iyi filmleri çeviren adam olduğunu söylemek lâzım. Fakat genel olayı aksiyon sahnelerinde başarılı olmasına rağmen, senaryodaki drama kısmında adeta apışıp kalması. Kısacası, basite indirgeyerek bir ayrım yapmak gerekirse, sinemanın sanatkârı değil, zanaatkârı olması. Bunun bir ortasını bulamaması. Bu durum onu, bu kötü senaryo için mükemmel bir aday yapmış hâliyle.

Aynı yanlış süzgeçlerden geçen Ryan Reynolds'un durumu da aynı galiba. Ortalama altı, bir süper kahraman karizmasından uzak bir oyuncu, elinden geleni belli şablonlar içinde yapıyor. Şu ana kadar hiçbir performansından etkilenmişliğim yoktu. Green Lantern'den sonra her şey daha da kötü onun hakkında.  Ondan önce düşünülen Chris Pine ve Sam Worthington şühpesiz daha iyi tercihler olurdu. Mark Strong kısa süre içinde karizmatik bir kompozisyon ortaya koysa da hiçbir şeyi kurtaracak durumda değildi. Keza usta oyuncu Tim Robbins, dedikoculuktan pilotluğa terfi etmiş Blake Lively (ki onun yerine de aslında daha iyi tercihler olan Eva Green veya Jennifer Garner düşünülüyordu) ve hakkında ne düşüneceğimi bilemediğim, şimdilik bazı rollere gidiyor demekle yetineceğim Peter Sarsgaard da fazla bir şey yapacak konumda değiller. Green Lantern'in formülleri, son dönemde izlediğimiz uyarlamalardan çok, eski tarz süper kahraman filmlerine uygun. Sürekli uç (uzay falan dinlemeden), bir-iki yeşil güç dalgası yap, baba-oğul çatışmasını izlet (bir çizgi romanda da bu olmasın!), hatunu etkile, dünyayı kurtarmaya çalış... bunları yaparken de Christopher Reeves'li Süperman'in klişelerini kullan. Kahramanlar hiçbir şeyi garipsemesinler, hemen alışsınlar buna. Hatta Clark Kent'in gözlüğü misali, ufak bir göz maskesiyle tanınma.

Duygusallık yaratılmak istenilen sahneler de oldukça becerisizdi. (Sen Green Lantern olmuşsun, hatun hâlâ "sorumsuzsun, ilişkimizi sen bitirdin Hal :((((" çekiyor) Efektler çok plastik görünüyordu zaten, ona hiç girmiyorum. 

Filmin en büyük sorunu, çizgi roman ile karikatürü karıştırıyor olması sanırım. Hem oyunculuklar, hem yönetmenlik, hem efektler, hem de senaryonun işlenişi o kadar kariktarüstik ve karton ki, bunu stilize bir şekilde icra etmeyince her şey havada kalıyor. Yapımcılar tercihlerde son adayı kafalayabilmişler bu senaryoyla. Eleştiriler hep kötüydü, büyük beklentiyle izlemedim bu yüzden fakat yine de notumu iyi veremeyeceğim. Yani Yeşil Fener olmamış, daha yeşil, yenmez. Çizgi romanını okumadım ama sevenlerin de pek memnun olmadığı ortada. Buna karşın film masrafını çıkarmış, 214 milyon dolar elde etmiş durumda.
  • Orijinal adı: Green Lantern
  • Türkçe adı: Yeşil Fener
  • Yönetmen: Martin Campbell
  • Yapım yılı: 2011
  • Oyuncular: Ryan Reynolds (Yeşil Fener/Hal Jordan), Blake Lively (Carol Ferris), Peter Sarsgaard (Hector Hammond), Tim Robbins (Bay Hammond), Mark Strong (Sinestro), Angela Bassett (Dr. Walker), Temuera Morrison (Abin-Sur)
  • Tür: Aksiyon / Fantastik
  • Yapım: ABD
  • Dil: İngilizce
  • Kişisel Puan (Kaan Kavuşan): 2, çizgi romanını sevenlerin hatrına torpille geçer.
  • Hangi filmleri seven bunu da sever?: Daredevil.

Yorumlar