Moon Station Z Radyo / Modern Zamanlar #1

Fever Ray de programın içinde... (??? Resimdeki Rosario Dawson mı yoksa?!!!!)
Bu programın adı Modern Zamanlar. Her tür müziğin, her türlü çeşidine dokunabilen bir yayın olacak bu. Rock, Brit-pop, Pop, Lo-fi, Jazz vs. Çok sert olmamakla beraber, hepsinden bir şeyler gelebilir. (Heey, rap ve hip-hop ile genel bir alıp veremediğim var dostum) Tek çerçeve koydum bu program için kendime, o da son 5 yıl içinde piyasaya çıkmış bir parça olmak zorunda. Çalacağım şeyler daha yeni şey olacak yani... (Her zamanki gibi ister okuyun, ister sadece soldaki çalma listesine basıp dinleyin)

Bir radyo programım olsun, girişi de hep Ali Ece'nin Total Futbol'u olsun istemiştim. O yüzden Ian Brown'la giriyorum ben de. "Just Like You" ile. Ardından Red Hot Chili Peppers'ın 2011 model son albümü I'm With You'nun "bir şarkının sonu böyle bitirilmez, yapmayın, vurmayın" dedirten şarkısı var.

Ian Brown - Just Like You

Şimdi biraz daha tempoyu düşürerek, son zamanlarda keşfettiğim, ama ilk keşfedenin ben olmadığım açık olan tUnE-yArDs grubunun son derece akustik ve son derece güzel parçası Wooly Wolly Gong'u çalalım. Ardından bugünlerde 70'lerin müthiş müziğini yapan, tüm albümü bu şarkı kadar güzel The Last Shadow Puppets'tan Black Plant.


Ada ziyaretine, tUnE-yArDs ve TLSP ile başlamıştık. Ziyaretin kalanında önce Küba'da konser veren ve üstelik bunu Fidel Castro'nun karşısında yapan tek yabancı grup Manic Street Preachers'tan Send Away Tigers'la kulak pası almaca. Galli grubun ilk albümleri çok daha iyidir ama parçalar yıl haddine takılıyor, başka bir programa sarkıyor.

Ardından İngiltere'nin aykırı adamı Chris Corner'in IAMX'inden çok acayip bir şarkı. "Bring Me Back a Dog."


Karşı kıtaya da uğramak lâzım tabi. Grunge'un bir numaralı grubu Pearl Jam solisti Eddie Vedder'ın aynı güzellikteki film Into The Wild için yaptığı ses kayıtlarından Society. Tek başına post olabilecek kadar güzel sözleri olan, topluma hüzün dolu bir tokat. (Hayvansın Vedder- iyi anlamda - bu da çok acayip laftır ya neyse, uzatmayalım.) Ardından 2010'da ilk albümünü çıkaran Paper Tongues'tan rap/rock kırması bir şarkı ve sonra da The Helio Sequence adlı Indie Rock grubunun albümünün (Keep Your Eyes Ahead) ötesindeki parçası The Captive Mind. Amerika'dan çıkışımız Progresif Rock grubu MGMT ile.

E dünyayı gezmişken İskandinavya'ya yürüyelim, oradan da hiçbir yere sapmadan doğru doğuya Rusya'ya. Fever Ray 'den "Sokakları benim için boş tut" diyen, boğuk bir feryat duyacaksınız. "Anı, eskiyince akla gelir." Ardından daha önce bir postta klibini koyduğum Motorama ile veda. İyi dinlemeler...


Yorumlar