Terra Nova için Son Şanslar


İlk yazıda potansiyelin yüksek olabileceğini yazmıştık. Tabi konuşmak ve yargı vermek için çok erkendi. Vasat bir pilot ve ikinci bölüm izleyebilmiştim. Artık dizi 8'inci bölüme kadar geldi ve diziye dair umudum gitgide tükeniyor. Dizi, bilimkurgu yanını gittikçe azaltıyor ve balta girmemiş ormanda hayatta kalma mücadelesi temasına sırtını yaslıyor. Bu benim için kötü bir şey tabiî, fakat yine de bazı izleyiciler için makul. Belli bir oranda bunun olacağını bekliyordum zaten. Fakat...

Yüz yıllık klişeler, defalarca kullanıldığı yersiz şekilde kurulmuş. Yeni hayatlar kuran insanların birden bire orayı kanıksaması, dinazorlarla dolu ormanlarda piknikler, baba-oğul kavgaları, sevdiceğimin eski çıktığı, sorunlu ergen tiplemeleri falan çok zorlayıcı. Baba Jim Shannon'ın karakteri gittikçe daha sıradan bir karakter olmaya başladı. Aksiyon adamı, derinliksiz bir karakter olmaya ilerliyor emin adımlarla. Aynı zamanda Kumandan Nathaniel'ın karakteri de hiç yükseliş gösteremedi. Hele bir Shannon ailesinin oğluşkosu (oğul olmaz bundan oğluşko olur, parlak bir şey ve ergen isyanı var herifte) Josh var ki, tam dayaklık. Zaten ilk bölümlerde de sevmemiştim. Ama çatışma odağı olarak onu kurban etmişler sanırsam. Üstelik Altılar hakkında birkaç bilgi verip bölümü mutlu kapamamızı istiyorlar. Lost'tan dilimiz yandıydı, artık izleyici onu yemiyor. Sırf o iki bilgi için (ki o da çoğu zaman değmiyor) 45 dakika çekmiş oluyoruz.

Birçok bölüm "filler" (boşa, zaman doldurmak için hikayenin dışına çıkan bölümler) gibi duruyor. Aslında lineer işleyiş mantığına oturtmaları lazım, ama "her bölüm başka olay" saçmalığıyla kendilerini tüketiyorlar. Araya da Altılar falan filan katıyorlar işte. Sürekli bir saldırı-savunma, CSI: Jurrasic Park işleyişi hoş değil. Bir yerden sonra yürütmüyor diziyi.

Bir de sekizinci bölümde bir balık CGI'yı var ki, sanırsın elle çizilmiş. Yedinci bölüm haricinde standartların üstüne çıkan bölüm olmadı.  Kumandan Nathaniel Taylor'ın, kafayı formüllerle yemiş kaçak oğlunun olayın içine girmeye başlaması falan ilgi uyandırıyor, bir iki bölüm daha şans vereceksem tek olayı bu dizinin.

He bir de Andre Santos'un emmi oğlusu oynuyor dizide.

Google Plus'ta paylaş
    Yorumlar

0 yorum: