Kovboylar ve Uzaylılar


Kovboyların ve uzaylıların bir araya geldiği bir filmden, müthiş bir senaryo beklemek, yılın filmi olacağını iddia etmek kimsenin beklediği şey değildi elbette. Aynı şekilde fragmanlarda görüldüğü üzere film adının vaat ettiğinin aksine, B film kategorisinde, hatta yeni nesil "pahalı B film" kategorisinde dahi değildi. Tek istediğimiz arkamıza yaslanmak ve boş boş ekrana bakıp bundan zevk almaktı.

Yönetmen John Favreau birkaç vasat denemenin ardından en sonunda Iron Man ve Iron Man 2 ile dikkat çekmeyi başarmıştı. Kendisi oyunculuk deneyimi de olan bir yönetmen olarak özellikle Robert Downey Jr. ile güzel bir kimya yakalamış ve ondan maksimum faydayı sağlamıştı. Tabi bu iki filmin  ve Favreau'nun önceki filmlerinin, masraftan kaçınmayan filmler olduğunu bildiğimizden, yine bir çizgi-roman uyarlaması olan Cowboys & Aliens'ta da bol efekt bekliyorduk.

Filmin ilk sahnesinde Jake Lonergan (Daniel Craig) hafızasını kaybetmiş bir vaziyette çölde uyanır. Kolunda garip bir bileklik vardır. Jake birkaç engeli aşıp kasabaya ulaştıktan sonra kısa süre içinde kasabayı Uzaylı istilası saracaktır. Yan hikaye hiç yok, yani filmin gaz pedalının üzerine taş koyup hiç durmadan devam edeceği düşününenler hiç haksız değil. Fakat ilk bir saatlik bölüm oldukça hareketsiz, hareketli olan yerler de karanlık. Hem sanatkâr olarak, hem de zaanatkâr olarak Michael Mann kadar karanlıkla oynamayı bilmeyen bir adamsanız, bundan mümkün mertebe kaçınmak lâzım. İzlediğim sahnelerin yarısında ne olduğunu zor anladım resmen. Michael Mann dahi bu tarz sıradan bir kamera ile gece çekimi yapacak kadar cüretli değildir.

Son dakikalarda Woodrow Dolarhyde (Harrison Ford) ve o ana kadar pasif kalan Ella Swenson'ın (Olivia Wilde) karakterlerinin devreye temkinlice girmesiyle aksiyonun dozu biraz yükselse de, yeterli olmuyor. Özellikle 50'lerin klasik western işleyişiyle (baskın yenir-ekip toplanır-dağıtmaya gidilir vs...) yolunu çizmiş olması da bir başka dezavantajı. Bu dezavantajları kurtarmanın tek yolu, ya iyi tasarımlar, ya iyi dövüş kareografileri ya da iyi efektler göstermek ki, filmde üçü de yeterli değil. Kaldı ki film B tipi garip diyaloglara ve sahnelere sarılmak bir yana, onlardan kaçıyor ve kendini gayet ciddiye alıyor. Bu da eğlencesini azaltıyor.

Kısacası film arkasına fon edindiği türlerden en sevdiğim iki tür olan western ve bilimkurgunun hakkını veremiyor. Bunların ardına saklanan esas misyonunu; iyi bir aksiyon filmi olmayı da beceremiyor. Peki geriye ne kalıyor derseniz, ben sadece Daniel Craig'e kovboyluk yakışmış diyebilirim. Steven Spielberg'in asla yönetmeyeceği ama hemen yapımcısı olacağı (zaten olduğu), dolayısıyla çok film izlemeyen seyirciyi tavlayabilecek başka bir garabet. 163 milyon dolarlık ne harcama yapmışlar göremedim. B kralı Cüneyt Abimizi ziyarete Türkiye'ye gelseler, içtikleri çay yanlarına kâr kalır, bazı şeyleri daha iyi yaparlardı. "Osmanlılar ve Uzaylılar" adlı seküel için Unkapanı'ndaki surlara gidilirdi vs...
  • Orijinal adı: Cowboys & Aliens
  • Türkçe adı: Kovboylar ve Uzaylılar
  • Yönetmen: John Favreau
  • Yapım yılı: 2011
  • Oyuncular: Daniel Craig (Jake Lonergan), Harrison Ford (Woodrow Dolarhyde), Olivia Wilde (Ella Swenson), Sam Rockwell (Doktor), Adam Beach (Nat Colorado), Paul Dano (Percy Dolarhyde), Keith Carradine (Şerif John Taggart), Clancy Brown (Meacham)
  • Tür: Aksiyon / Western / Bilimkurgu / B Film
  • Yapım: Amerika
  • Dil: İngilizce / Apaçi Dili
  • Kişisel Puan: (Kaan Kavuşan): 2 geçer.
  • Hangisini seven bunu da sever?: Wild Wild West.

Yorumlar

outlaw dedi ki…
korkunç kötü bir film. başlayıp bitiremedim ki çok nadir başıma gelir.
Kaan Kavuşan dedi ki…
B kalıplarına girseler, belki çekilirdi ama kendini çok ciddiye almış, aksiyon ve eğlencenin dozu azalmış haliyle. İşe yaramaz sonuçta :)
hdfilm dedi ki…
İzlenebilir ama ahım şahım değil.

Kovboylar Ve Uzaylılar HD izle