Oscar Tahminleri ve Yorumları...

Artık Oscar'a saatler kaldığına ve izlemediğimiz filmleri az çok tamamladığımıza göre yorum yapmanın sırası geldi. Ödül törenini Billy Crystal 123124256. kere sunacak.


En İyi Film.
En iyi film klasmanındaki tüm adayları izledim ve gönül rahatlığıyla aralarında en iyi filmin Tree of Life olduğunu net bir şekilde söyleyeyebilirim. Terrence Malick'in aynı zamanda en iyi yönetmen dalında aday olması da filmin seçilme şansını biraz düşürse de zannımca yine de en kuvvetli aday onun bu güzel, insanın içine işleyerek anlattığı yaratılış destanı. Belki de bu işleme yüzünden sevmeyenler var normal olarak. George Clooney'li Alexander Payne filmi The Descendants bağımsızlar kontejanından adaylığa girmiş, kötü film olmamasına rağmen oscar için fazla mütevazı kalıyor diyebiliriz. Hugo benim için bekleneni verememiş bir filmdi. Super 8 tandansında, bir pazar sabahı izlenirse beğenilebilecek, ama bir cumartesi akşamı izlenirse hayat enerjinizi içine çekebilen bir karadelik oluşturucu. Martin Scorsese'yi The Departed ile oscarlayıp rahatlamış olan akademinin bu filme şans vermesini beklemiyorum. War Horse fazla melodramik ve Spielberg'e fazladan bir şey kazandıracak bir film değil. Moneyball ise sürpriz yapmaya aday. Bir spor filmi olarak değerlendirilebilecek olması elbette dezavantaj ama filmin sporun içindeki insan ilişkilerine ağırlık verdiğini göze almak gerek. Fakat benim Tree of Life'tan sonraki plasem çok beğenmememe rağmen The Artist. Çünkü akademinin sevdiği bir formulü uyguluyor: Amerikan nostaljisi+siyah beyaz film+müzikal performans. Ben fazla beğenmedim (beğenmek de kolay değil, sessiz/müzikal film çok zorlayıcı) ve iki başrol oyuncusunun dışında bir artısını göremedim fakat şanslı. Midnight in Paris de oldukça hoş bir film, keyifli bir seyirlik. Ama ne kadar en iyi film tartışılır. Aslında bana kalsa, kişisel tercih listemde ikinci sırayı alır. Extremely Loud and Incredibly Close da bağımsız ruha sahip. The Descendants'tan daha sıcak bir film olmasına rağmen Payne kozuna sahip değil. Şansı olacağını sanmıyorum. The Help ise oyunculuklarıyla ön plana çıkan bir film olmuş. En iyi film şansı az. Crash benzeri bir sürpriz yapar mı, orası papazın aynı pilavı yiyip yemeyeceğiyle alakalı.

Kim Alır?: Tree of Life veya The Artist.
Kim Alsın: Tree of Life.


En İyi Yönetmen.
En iyi yönetmen ödülünü banko alması gereken isim Terrence Malick. Tree of Life en iyi filmde bir katakulliye gidebilir ve bu makul da sayılabilir. Fakat şöyle bir baktığımızda, en iyi yönetmeni başkasının alması kabul edilemez olur. Çünkü müthiş özenli planları, imgelerle dolu anlatımı, güzel renk paleti mutlaka ödülü hak ediyor.  "Terrence Malick adaysa alır" mantığını kırmak için başka yönetmene oscar yollama politikliğini yapmazlarsa ödül hakkıdır. Scorsese Hugo ile "3 boyut" oyunları yapmış eyvallah, ama ödül alması ayıp olur. Woody Allen gayet güzel anlatımıyla zayıf plasedir, Payne ise ölçülü ama özenli anlatımıyla büyük sürprizdir. "Zayıf plase" ve "büyük sürpriz" terimleri Malick'e ayıp olmaması içindir. The Artist'in yönetmenlik bir olayı yok bence.


Kim Alır?: Terrence Malick.
Kim Alsın: Terrence Malick.


En İyi Erkek Oyuncu.
En iyi erkek oyuncu kategorisi oscarın birbirine yakın adayları olduğu bir ödül. Favori diğerlerine göre, daha teatral kompozisyonu ve "eski jön" görünümü ile Jean Dujardin. Yeteneklerini en iyi şekilde gösterme şansı oynadığı filmin senaryosundan dolayı avantajlı. Gary Oldman oscara çok daha iyi oynadığı fimlerle aday olamamıştı (Immortal Beloved, The Contender vs...) fakat daha ölçülü bir rolle aday olduğu Tinker, Tailor, Solider, Spy bu senenin sevilen ve beğenilen filmlerinden biri olduğu için ve Gary Oldman'a kariyerinin geneline bakınca bir oscar yakıştığı için plase adayımdır. Clooney her sene olduğu gibi bu sene de aday ve geçmiş senelerden daha kuvvetli bir kompozisyon çıkarmış. Yine de en fazla sürpriz olarak görülebilir. Brad Pitt'e oscar beklemiyorum fakat bir tercih sırası yapsam ilk sıraya koyarım. Demian Bichir'i maalesef izlemedim, ama çok şans verilmiyor.

Kim Alır?: Jean Dujardin.
Kim Alsın: Brad Pitt veya Jean Dujardin.En İyi Kadın Oyuncu.
En çekişmeli dal. Bu kategoride Oscar gediklileri Merly Streep ve Glenn Close'un yarışı olacak fakat diğer adaylar da çok kuvvetli. Demir Leydi'nin ta kendisi olan akademinin pek sevdiği Streep favori, Close plase. Marlyn Monroe'yu pek güzel bir şekilde oynayan Michelle Williams sürpriz adayı. Rooney Mara ise gönüllerin şampiyonu ve The Girl With The Dragon Tattoo'daki tek iyi şeydi. Gayet hoş da oynamış ama bu kadar "punk" bir role oscar verirler mi emin değilim. Fakat vermeleri canı gönülden dileğimdir. Bu sene içinde bulunduğu iki film de en iyi film dalında oscar adayı olan Viola Davis gayet kuvvetli oyunculuk sergilemiş ve heykele uzanması beni şaşırtmaz. Beş adaydan kim alırsa alsın şaşırmam.


Kim Alır?: Merly Streep.
Kim Alsın: Rooney Mara.En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu.
Bu kategoride kurtların arasına düşmüş bir kuzu var. Jonah Hill. En zayıf aday olarak görünse de Moneyball da direk oyunculukta level atlamış gibi görünüyor ki zaten iyi bir komedi oyuncusuydu. Christopher Plummer henüz izlemediğim Begginers ile uzmanların favorisi.  Warrior'daki performansıyla Nick Nolte ise benim favorim, ama genel kanıya göre plase. Max Von Sydow'un belki de son adaylığı olabilir, yaş kemale erdi sonuçta. (Plummer'la aynı yaşta ama çok daha fazla çöktü ve filmlerde çok daha az süre alıyor.) Oldukça iyi oyunuyla aslında Plummer ve Nolte'den ayıramıyorum. Kenneth Brannagh süpriz olur.

Kim Alır?: Christopher Plummer.
Kim Alsın: Nick Nolte veya Max Von Sydow.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu.
Bu dalda The Help'in iki oyuncusunun çekişmesi var. Jessica Chastain ve Octavia Spencer. Fakat Octavia Spencer ezici bir üstünlük sağlıyor bence. Bridesmade'teki Melissa McCarthy sürpriz adayı fakat --fragmandan gördüğüm kadarıyla, Bridesmade diye bi' filmi izlemem zor, eziyet gelir bana-- benim hiç sevmediğim bir şekilde oynamış. İnşallah alamaz!!! The Artist'ten Berenice Bejo ondan daha favori bence. (Kendisine aşık bile oldum, öyle bir cazibesi var) Janet McTeer Albert Nobbs'ta normal olarak Close'un çok fazla gölgesindeydi.

Kim Alır?: Octavia Spencer.
Kim Alsın: Berenice Bejo (e aşık olduk diyoruz, Octavia saygılar).


Diğer Dallar.
Animasyon dalında Rango'yu izledim bir tek ve diğerlerin afişine falan bakınca alır herhalde diye zayıf bir tahmin yapıyorum. (Bu nasıl tahmin diyeceksiniz, daha çocuksu görünüyorlar) Görüntü yönetimi banko Tree of Life ile Emmanuel Lubezki'ye gitmek zorunda. Teknik olarak çok kuvvetli bir film. Uyarlama senaryo büyük ihtimalle Tinker, Tailor, Soldier, Spy'in olur. Orijinal senaryo ise -izlemedim malesef, genel kanıya göre söylüyorum- A Seperation'ın olur. Gerisini akşama göreceğiz.
Google Plus'ta paylaş
    Yorumlar

1 yorum:

Osman Danacı dedi ki...

En İyi Film
Kim Alır?: The Artist.
Kim Alsın: The Descendants

En İyi Yönetmen
Kim Alır?: Michel Hazanavicius
Kim Alsın: Alexander Payne

En İyi Erkek Oyuncu
Kim Alır?: George Clooney
Kim Alsın: George Clooney

En İyi Kadın Oyuncu
Kim Alır?: Merly Streep
Kim Alsın: Viola Davis

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Kim Alır?: Christopher Plummer
Kim Alsın: Christopher Plummer

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Kim Alır?: Octavia Spencer
Kim Alsın: Octavia Spencer

En İyi Özgün Senaryo
Kim Alır?: Midnight in Paris
Kim Alsın: A Separation

En İyi Uyarlama Senaryo
Kim Alır?: The Descendants
Kim Alsın: Tinker Tailor Soldier Spy

En İyi Animasyon
Kim Alır?: Rango
Kim Alsın: Rango

En İyi Yabancı Film
Kim Alır?: A Separation
Kim Alsın: A Separation